tištěná kniha e-kniha
Kultura – zbožnost – symbolická politika

Kultura – zbožnost – symbolická politika

Proměny společnosti ve střední Evropě v 17. a 18. století

Ducreux, Marie-Élizabeth

témata: historie

brožovaná, 422 str., 1. vydání
překlad: Stříbrná, Adéla - Cvejnová Skalická, Bronislava
vydáno: březen 2023
ISBN: 978-80-246-5114-9
doporučená cena: 490 Kč

E-shop

Anotace

Kniha představuje průřez životního díla francouzské historičky a bohemistky Marie-Élizabeth Ducreux. Výbor textů si klade za cíl umožnit českému čtenáři plně pochopit rozsah badatelských zájmů Marie-Élizabeth Ducreux i způsob a metodu jejího přemýšlení o české historii důsledně zasazené ve středoevropském kontextu, neboť je sice historičkou, která zná příslušné prameny a dobovou literaturu středoevropské provenience hlouběji než mnozí „domácí“ autoři, ale současně jako Francouzka dokáže nahlížet zdejší dějiny „zvenčí“, bez zátěže našich traumat a stereotypů.

Recenze

Autorka projevy zbožné úcty bere vážně, ale současně ukazuje, že kult jakéhokoliv světce dokázali Habsburkové pragmaticky využít k legitimizaci své vlády. A také to, že šlo o společnost, v níž náboženský model skutečnosti předznamenával i to, jak má každý jednotlivec vnímat místo své i místo českého království v celé monarchii. Ne že bychom se chtěli do tohoto společenského modelu vracet, ale minimálně nám tato kniha může pomoci lépe chápat například artefakty, které barokní zbožnost dodnes zanechala v české krajině.
Jan Lukavec (Týdeník Hrot, 11. 6. 2023)

Akce k titulu

  • Svět knihy 2023: Francouzský pohled na české dějiny

    Debata s Marií-Élizabeth Ducreux u příležitosti vydání knihy Kultura – zbožnost – symbolická politika ozřejmila důvody, které autorku přivedly ke studiu českých dějin a zdůraznili i netradiční uplatnění francouzské metodologie na výklad české historie.