Válečné dětství a mládí (1939–1945) v literatuře a publicistice
témata:
literární věda
e-kniha, 1. vydání
vydáno: leden 2017
ISBN: 978-80-246-3502-6
formáty e-knihy PDF
doporučená cena: 200 Kč
Anotace
Kolektivní monografie na téma válečných knih a časopisů pro děti a mládež (1939–1945) vznikla z popudu IKSŽ při FSV UK a zahrnuje příspěvky předních odborníků literatury a publicistiky pro děti a mládež z univerzitních pracovišť České republiky, jeden příspěvek je ze Slovenska.
Texty autorů z českých, moravských a slovenských univerzit se tematicky vrací k literárním a publicistickým osudům dětí a dospívajících za druhé světové války a holocaustu. Od konce války uplynulo více než sedmdesát let, řada nových titulů vyšla a pohled na válečný obraz dětství a mládí se po roce 1990 proměnil. Příspěvky analyzují dobovou válečnou propagandu v literární, nakladatelské a časopisecké produkci, zaměřují se v interpretacích na klasická a současná díla české a světové literatury v překladech (František Křelina, Zdeňka Bezděková, Jan Procházka, John Boyne, Věra Gissingová, Ori Orlev aj.) i na původní holandskou a německou literaturu a deníkovou a memoárovou literaturu mladých lidí.
Recenze
Celá publikace, jejíchž patnáct kapitol doplňuje pětistránková obrazová příloha a anglické résumé, tedy přináší příspěvky s rozličnými, leč vesměs vítanými přesahy. Obsahuje cenné informace a analýzy děl, která často vyšla v posledních deseti letech, a tak obohacuje dosavadní literaturu o kultuře doby nacistické okupace. Jestliže vedle literárněvědných studií zahrnuje i příspěvky adresované učitelům, není to na škodu: tato disparátnost může vyvolat žádoucí diskuzi o společenské relevanci podobných kolektivních publikací a o jejich využívání v praxi.
Jiří Poláček (Česká literatura, 2/2017, str. 333)