menu
Česky / English
Bohumil Kubišta a Evropa
Dějiny umění

Bohumil Kubišta a Evropa

Kniha nabízí nové zhodnocení díla významného českého moderního umělce Bohumila Kubišty, a to způsobem, který přesahuje tradiční formát uměleckohistorické monografie. Jeho tvorbu sleduje prostřednictvím rozkrývání složitých uměleckých, kulturních a historických vztahů v rámci Evropy počátku 20. století.

Více
Jak se psaly dějiny ve 13. století
Medieval Studies

Jak se psaly dějiny ve 13. století

Kolem roku 1275 dokončil Primat, mnich v Saint-Denis, historii Francouzského království ve francouzštině. Jeho Román o králích se jako součást Velkých francouzských kronik stal na dlouhou dobu základním kamenem „národních“ dějin Francie. Na čí popud svoje dílo vytvořil? Najdeme zde jeho vlastní myšlenky, nebo jen tlumočil názory zadavatele? Nakolik byl středověký kompilátor a překladatel autorem a historikem v dnešním slova smyslu?

Více
Ethnomusicology
Hudební věda

Ethnomusicology

Všichni lidé, nejen hudebníci, jsou muzikální. Muzikalita je jedním ze základních kamenů lidské zkušenosti. Autor uceleným, přehledně strukturovaným a nanejvýš srozumitelným způsobem představuje, jak etnomuzikologie zkoumá fenomén hudby a lidské hudebnosti v nejrůznějších kulturních, sociálních a historických kontextech.

Více
Is it tomorrow, yet?
New

Is it tomorrow, yet?

“Krastev’s seven paradoxes of a post-COVID-19 Europe is not a political programme. It is a guide for a journey we cannot afford to get lost on. The author’s infallible analytical eye does not offer much solace, yet it brings to our attention the most important question of today: How to unite and mend a virus-struck world that is once again breaking apart at the nation-state level?” – Petr Fischer

More

Journals

Event calendar

news from Karolinum

Events and new titles

Blog