PRAGUE MEDICAL REPORT

PRAGUE MEDICAL REPORT
Prague Medical Report je víceoborový biomedicínský časopis publikující původní recenzované vědecké články, přehledové a případové studie a krátké zprávy v angličtině. Časopis založený v roce 1885 jako Sborník lékařský vychází čtyřikrát ročně.

PRAGUE MEDICAL REPORT, Vol 121 No 1 (2020), 42–48

Acute Massive Pulmonary Embolism with Direct Visualization of a Free-floating Right Heart Thrombus Successfully Treated with Fibrinolysis: A Case Report

Elisavet Kaitalidou, Dimitrios Karapiperis, Vasileios Makrakis, Maria Kipourou, Dimitrios Petroglou

DOI: https://doi.org/10.14712/23362936.2020.4
zveřejněno: 19. 03. 2020

Abstract

A male patient with a history of immobilization due to motor weakness, was transferred to our emergency department after syncope during physiotherapy, with recorded hypotension. Transthoracic echocardiography showed severe dilatation of the right ventricle (RV), with apex hypercontractility and almost akinetic RV free wall. The above findings, in addition to the unexpected visualization of a large, free-floating, right atrial thrombus, a rare finding associated with high mortality, readily confirmed the clinical suspicion of acute pulmonary embolism (PE) causing circulatory collapse. Intravenous fibrinolysis and vasopressor therapy were successfully administered, and hemodynamic instability was soon alleviated.

Klíčová slova: Pulmonary embolism; Right heart thrombus; Fibrinolysis; Bedside echocardiography

Creative Commons License
Acute Massive Pulmonary Embolism with Direct Visualization of a Free-floating Right Heart Thrombus Successfully Treated with Fibrinolysis: A Case Report is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

167 x 240 mm
vychází: 4 x ročně
cena tištěného čísla: 450 Kč
ISSN: 1214-6994
E-ISSN: 2336-2936

Ke stažení