Svět knihy 2025: Program Nakladatelství Karolinum
Srdečně Vás zveme na knižní veletrh Svět knihy Praha 2025, který se uskuteční 15.–18. května 2025 v Křižíkových pavilonech na pražském Výstavišti. Nakladatelství Karolinum letos pořádá 4 diskuze v sálech a 12 setkání s autory na stánku KD 102 v Křižíkově pavilonu D.
PROGRAM V SÁLECH
Pátek 16. 5. 2025 ve 13:00
Sál Václava Havla
Jan Blažej Santini a svět jeho architektury
Hosté: Jakub Bachtík, Jiří Kroupa, Martin Micka
Moderuje Milena M. Marešová
Čím nás dodnes fascinuje dílo barokního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela? Diskutují spoluautoři knihy Jan Blažej Santini a svět jeho architektury Jakub Bachtík a Jiří Kroupa a fotograf Martin Micka.
Sobota 17. 5. 2025 v 11:00
Sál Pavla Šruta
Příběh československé ústavy 1920
Hosté: Jan Kuklík, Jaroslav Šebek
Moderuje Tomáš Němeček
První československá ústava je spojena se vznikem samostatného státu, ale i s okamžiky ohrožujícími československou státnost. Jan Kuklík představí závěrečný díl trilogie Příběh československé ústavy 1920, ve které sleduje dějiny ústavy až do roku 1948.
Neděle 18. 5. 2025 ve 13:00
Sál Milana Kundery
Slovensko ve stínu druhé světové války
Hosté: Julia Sherwood, Rajendra Chitnis, Ivana Taranenková, Peter Darovec
Moderuje Michael Stein
Diskuze o dvou dílech poválečné slovenské beletrie – Poslední věc Leopolda Laholy a Hodiny a minuty Alfonze Bednára, která zpochybňují obecně přijímané představy o roli Slovenska ve 2. světové válce, jeho národním povstání a poválečném totalitním vývoji. Diskuze se uskuteční v angličtině.
Neděle 18. 5. 2025 ve 14:00
Sál Jaroslava Seiferta
Lidé jako my. Antologie lotyšské literatury
Hosté: překladatelé antologie Lidé jako my
Ukázky čte Martin Severýn
Moderuje Josef Miškovský
Diskuze s překladateli antologie Lidé jako my, která si klade za cíl představit současnou lotyšskou literaturu, a to tematicky i stylově různorodými povídkami, experimentálními texty a úryvky z románů. Ve spolupráci s Česko-lotyšským spolkem.
SETKÁNÍ S AUTORY NA STÁNKU NAKLADATELSTVÍ KAROLINUM (KD 102)
PÁTEK 16. 5.
10:00 Eva Bobůrková a Bedřich Moldan
Vědecká novinářka Eva Bobůrková a ekolog, geochemik a publicista Bedřich Moldan spolu vedou rozhovor v nové knize Muž Země (2025).
12:00 Tomáš Jelínek
Tomáš Jelínek z Archivu hl. m. Prahy ve své knize Počátky skautingu v českých zemích sleduje první kroky skautských skupin v českých zemích, vývoj jejich programů, stejně jako konflikty a výzvy, kterým jednotlivá hnutí v počátcích čelila.
14:00 Jakub Bachtík, Jiří Kroupa, Martin Micka
Jakub Bachtík a Jiří Kroupa jsou spoluautory knihy Jan Blažej Santini a svět jeho architektury (2024). Publikaci doprovází fotografie Martina Micky.
15:00 Jan Royt
Historik umění Jan Royt se specializuje na středověké malířství a křesťanskou ikonografii. V roce 2024 vyšla v Nakladatelství Karolinum jeho nová kniha Klášter cisterciáků v Oseku.
16:00 Petr Čornej
V Nakladatelství Karolinum vyšly v roce 2024 dvě knihy historika Petra Čorneje ve druhém vydání: První pražská defenestrace a Husitství a husité.
SOBOTA 17. 5.
10:00 Libuše Čeledová a Rostislav Čevela
Jak prožít stáří zdravě a aktivně? Na tuto otázku odpovídá kniha Stáří ve zdraví, za jejímž vydáním stojí Libuše Čeledová a Rostislav Čevela, odborníci na gerontologii a sociální lékařství.
12:00 Jan Kuklík
Setkání s právníkem a právním historikem Janem Kuklíkem následuje po diskuzi o jeho trilogii Příběh československé ústavy 1920.
14:00 František Koukolík
Neuropatolog a publicista František Koukolík je autorem řady knih o fungování mozku, vědomí a lidském chování.
15:00 Jiří Podolský
Jiří Podolský z Ústavu teoretické fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě UK je autorem moderní učebnice Teoretická mechanika ve třech knihách (2024). Kniha vyniká přehlednou strukturou, srozumitelnou formou výkladu a bohatými ilustracemi.
16:00 Jana Římanová
V knize Tvrdohlavé Marie hledá autorka Jana Římanová odpověď na otázku, jak docílit úspěchu ženy na poli špičkové vědy. Porovnává vyprávění devíti významných českých vědkyní a sleduje, jaké okolnosti provázely budování jejich vědecké kariéry.
NEDĚLE 18. 5.
11:00 Petr Wohlmuth
Tři roky strávili autoři knihy Vojáci věčné války ve společnosti vojenských reenactorů. Petr Wohlmuth se v ní s kolegy věnuje otázkám, zda je autentická replikace minulých dějů vůbec možná či jaký smysl nese militární reenactment pro své účastníky.
15:00 Daniel Kunštát
Politolog Daniel Kunštát ve své nové knize Česká zkušenost s komunismem ukazuje, pomocí jakých společenských souvislostí si pamětníci konstruují či mohou konstruovat obraz minulé éry.