Blog

Jan Blažej Santini a svět jeho architektury

29. 01. 2025 Redakce, foto Vladimír Šigut

Nakladatelství Karolinum a Národní technické muzeum vydaly na podzim 2024 publikaci Jan Blažej Santini a svět jeho architektury. Kniha autorského týmu pod vedením Jakuba Bachtíka se pokouší o dialog s dosavadními interpretacemi Santiniho díla a hledá odpověď na otázku, jaké jsou skutečné hodnoty jeho architektury v evropském kontextu a co jsou naopak spíše nánosy postupně vznikající „legendy o Santinim“.

Dílu barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela (1677–1723) je přikládán mimořádný význam nejen českými historiky umění, ale též širší kulturní veřejností. Svou popularitu získal zejména díky fenoménu tzv. barokní gotiky a stavbám se symbolickými půdorysy, jež jsou mnohdy laicky spojovány s různými mystickými, až ezoterickými významy.

Stanislav Vaněk v recenzi pro Deník.cz oceňuje, jak kompaktně publikace čtyř autorů působí.  „V jejich podání je Jan Blažej Santini-Aichel geniálním architektem v prostoru a času, zbavený aury tajemna i nadpřirozených schopností.“ (Deník.cz, 5. 11. 2024).

„Od doby, co vyšla velká monografie od Mojmíra Horyny (1999), se spousta věcí posunula, objevila se spousta nových objevů a také přístupů k tomu, jak se jeho architektura dá vnímat. Až jsme byli překvapení, kolik nového se toho dá ještě o Santinim napsat,“ říká Jakub Bachtík v rozhovoru pro magazín UK Forum. „Pořád probíhají archivní nálezy, stále se vedou stavební historické průzkumy. Ale ten hlavní důvod je ten, že dějiny architektury jsou interpretační věda, tudíž jde neustále o nový úhel pohledu. U spousty témat se potvrdilo to, co už se vědělo, ale u některých dalších se otevřely poměrně zajímavé perspektivy, které stálo za to nově zpracovat,“ doplňuje Bachtík. Knihu představuje také v našem videu na YouTube.

 

 

Knihu provází řada působivých fotografií Martina Micky. Pro UK Forum popisuje pocity, jaké při focení zažíval: „V některých chrámech se cítíte stísněně, ty stavby na vás jakoby šlapou. U Santiniho jsem tohle nikdy necítil, naopak jsem měl pocit vznešenosti. Pocit, že se to snaží soustředit moji pozornost určitým směrem, a zároveň jsem neměl pocit nějaké síly, která na mě tlačí. A to je myslím veliká přednost jeho architektury, že on si hraje a ta hravost je vidět. Po zkušenostech s mnoha jeho místy bych řekl, že jeho stavby mají v sobě prvek, který se tolik nezdůrazňuje, a to je radost. Třeba v Kladrubech, což je původně gotická záležitost, a výrazně vertikální, tak tam je křížení, které má v sobě v podstatě ohňostroj.“

Přečtěte si celý rozhovor v magazínu UK Forum: Santini by se nad úvahami o šifrách zřejmě pousmál

Více informací o knize a ukázka

Autoři: Jakub Bachtík (ed.), Richard Biegel, Jiří Kroupa, Petr Macek. Fotografie: Martin Micka.
Nakladatelství Karolinum a Národní technické muzeum 2024
vázaná, 1. vydání, 426 stran
doporučená cena: 1900 Kč

 

Fotogalerie