Acta Universitatis Carolinae Kinanthropologica (AUC Kinanthropologica) is an international peer reviewed journal for the publication of research outcomes in the humanities, the social sciences and the natural sciences, as applied to kinathropology. It is a multidisciplinary journal accepting only original unpublished articles in English in the various sub-disciplines and related fields of kinanthropology, such as Anthropology, Anthropomotorics, Sports Pedagogy, Sociology of Sport, Philosophy of Sport, History of Sport, Physiology of Sport And Exercise, Physical Education, Applied Physical Education, Physiotherapy, Human Biomechanics, Psychology of Sport, Sports Training and Coaching, Sport Management, etc. The journal also welcomes interdisciplinary articles. The journal also includes reports of relevant activities and reviews of relevant publications.
The journal is abstracted and indexed by CNKI, DOAJ, EBSCO, ERIH PLUS, SPOLIT, SPORTDiscus, and Ulrichsweb.
AUC KINANTHROPOLOGICA, Vol 48 No 1 (2012), 76–89
Olympism in Tertiary Education – New Challenges
Clea Hadjistephanou, Fabio Pigozzi, Mike McNamee
published online: 04. 02. 2015
abstract
Olympism in Tertiary Education – New Challenges Olympism, though a timeless ideal, was given shape in the late 19th century, by Baron Pierre de Coubertin and retains its sense of relevance in the 21st century, not least in the form of educational syllabi. This paper aims to critically present ideas and practices in the implementation of “Olympic Education” that were attempted for the first time at the Department of Education at the University of Cyprus during the academic year 2008–2009. The course was designed to assist students to increase their awareness of sport as a means not only to develop into top level athletes, but also to become good citizens and women and men of peace. Consistent with the aim of Olympic Education programmes to promote the cultivation of the body in parallel with the exercise and expansion of mental activities and capabilities, this paper argues that there is a demonstrable need to design and develop such courses as can be implemented for diverse groups. We conclude that efforts to implement “Olympic Education” programmes at a tertiary level may be beneficial in the dissemination of Olympic ideals and the harmonious, balanced and all-round development of students. Olympismus v terciárním vzdělávání – nové výzvy a příležitosti Olympismus je nadčasovým ideálem, svou podobu získal na konci 19. století od barona Pierra de Coubertina a je relevantní i v 21. století, zvláště v podobě sylabů vzdělávacích kurzů. Cílem tohoto článku je kritické představení současných myšlenek a praxe s ohledem na implementaci kurzu „Olympijská výchova“, jenž byl poprvé vyzkoušen v akademickém roce 2008–2009 na katedře výchovy na Kyperské univerzitě. Kurz byl sestaven s cílem pomoci studentům zvýšit povědomí o sportu nejen ve smyslu výchovy vrcholových sportovců, ale také ve smyslu výchovy dobrých a mírumilovných občanů. Tento článek tvrdí v souladu s cílem programů olympijské výchovy, jímž je tělesný rozvoj při cvičení a současně rozvoj mentálních schopností, že existuje zřejmá potřeba navrhovat a rozvíjet obdobné kurzy pro různé skupiny. Na závěr ukazujeme prospěšnost snahy zavádět programy olympijské výchovy v terciárním vzdělávání pro šíření olympijských ideálů a pro harmonický a všestranný rozvoj studentů.
keywords: Olympism; tertiary education; Olympic Education; course olympismus; terciární vzdělávání; olympijská výchova; kurz
157 x 230 mm
periodicity: 2 x per year
print price: 190 czk
ISSN: 1212-1428
E-ISSN: 2336-6052