AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (AUC Iuridica) is a legal journal published since 1955, which presents longer essays as well as short articles on topics relevant for legal theory and international, European and Czech law. It also publishes works concerning current legislative problems.

Although intended primarily for domestic audience, AUC Iuridica is useful also for foreign experts, who can take advantage of summaries in foreign languages (English, German and French) and key words, which are systematically added to the main articles and essays.

The published articles are subject to peer reviews. If necessary, reviewed texts are sent back to the author for revision.

AUC Iuridica accepts contributions from any contributor on any current legal topic.

The journal is registered in the Czech National Bibliography (kept by the National Library of the Czech Republic) and in the Index to Foreign Legal Periodicals (kept by the American Association of Law Libraries).

The journal is archived in Portico.

–––

We are pleased to inform you that the journal Acta Universitatis Carolinae Iuridica was the first journal of the Faculty of Law of Charles University to be included in the prestigious international database SCOPUS. This Elsevier database is the largest abstract and citation database of peer-reviewed literature in the world. The editors of the journal expect from the inclusion in the elite SCOPUS database not only an increase in the readership of the journal, but also an increase in interest in the publication of papers by both Czech and foreign authors.

AUC IURIDICA, Vol 59 No 4 (2013), 301–314

The Relation Between National Law And EU Law: The Lithuanian Case

Gediminas Mesonis

published online: 29. 01. 2015

abstract

Vztah mezi vnitrostátním a evropským právem: litevský případ I když byly vztahy mezi národním právem a právem EU v Litvě vyřešeny přijetím ústavního zákona, v praxi nicméně pokračují diskuze a sporné situace se neustále objevují. Ve své judikatuře Ústavní soud Litevské republiky uznal důležitost evropského práva, ale současně uvedl, že přednost norem evropského práva (včetně zakládacích smluv) platí pouze ve vztahu k zákonům a předpisům nižší právní síly, nikoliv ve vztahu k ústavě. Ustanovení sekundárního práva EU jsou implementována do národního práva. V praxi se objevují nejenom drobnější, ale i zásadní problémy v rámci tohoto procesu, když se objevuje nutnost rušit zásadní právní normy pro jejich nesoulad s právem EU. I když tedy poté, co se Litva stala členským státem EU, byl vztah mezi národním a evropským státem upraven na ústavní úrovni a důležitost evropského práva byla opakovaně zdůrazněna Ústavním soudem Litevské republiky, prochází tento vztah neustálými změnami a stále pokračují doktrinální a interdisciplinární diskuze o tom, jakým způsobem aplikovat evropské smlouvy lépe a přesněji.

keywords: European Union; Lithuania; European law; priority; national law; integration; constitution Evropská unie; Litva; evropské právo; přednost; národní právo; integrace; ústava

Creative Commons License
The Relation Between National Law And EU Law: The Lithuanian Case is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
periodicity: 4 x per year
print price: 65 czk
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Download