AUC IURIDICA
AUC IURIDICA

Acta Universitatis Carolinae Iuridica (AUC Iuridica) is a legal journal published since 1955, which presents longer essays as well as short articles on topics relevant for legal theory and international, European and Czech law. It also publishes works concerning current legislative problems.

Although intended primarily for domestic audience, AUC Iuridica is useful also for foreign experts, who can take advantage of summaries in foreign languages (English, German and French) and key words, which are systematically added to the main articles and essays.

The published articles are subject to peer reviews. If necessary, reviewed texts are sent back to the author for revision.

AUC Iuridica accepts contributions from any contributor on any current legal topic.

The journal is registered in the Czech National Bibliography (kept by the National Library of the Czech Republic) and in the Index to Foreign Legal Periodicals (kept by the American Association of Law Libraries).

The journal is archived in Portico.

–––

We are pleased to inform you that the journal Acta Universitatis Carolinae Iuridica was the first journal of the Faculty of Law of Charles University to be included in the prestigious international database SCOPUS. This Elsevier database is the largest abstract and citation database of peer-reviewed literature in the world. The editors of the journal expect from the inclusion in the elite SCOPUS database not only an increase in the readership of the journal, but also an increase in interest in the publication of papers by both Czech and foreign authors.

AUC IURIDICA, Vol 57 No 4 (2011), 75–87

Presidents of the Baltic States in a comparative context: Elections and Powers

Gediminas Mesonis

published online: 04. 02. 2015

abstract

V rámci shrnutí je možné konstatovat, že baltské státy, které jsou velmi často zahrnovány do jednoho geopolitického regionu, se poměrně zásadně liší svými ústavními úpravami. Litva a Estonsko zachovaly v platnosti ústavy schválené v referendech v roce 1992, která následovala po obnovení jejich státnosti. Lotyšská republika zachovala po změnách platnost předválečné ústavy schválené v roce 1922. Způsob volby prezidenta jednotlivých baltských států a jeho hlavní pravomoci jsou upravené jednotlivými ústavami. Pouze prezident Litevské republiky je volen přímo lidem. Prezidenti Lotyšska a Estonska jsou voleni nepřímo. V Lotyšsku prezidenta volí Saeima (Parlament). Stejně tak je v Estonsku volba prezidenta svěřena parlamentu (Riigikogu). Avšak estonská ústava stanoví, že v případě, kdy se parlamentu nepodaří prezidenta zvolit, provede volbu Volební shromáždění, které je složené ze zástupců Riigikogu a estonských obcí. Prezidenti baltských států tak jsou voleni různými způsoby a jejich ústavní pravomoci se také liší. Vše všech třech baltských státech je postavení prezidenta vymezeno rámcem parlamentní republiky. Lotyšský prezident se může účastnit schůzí vlády, předsedat jim a připravovat jejich program. V Litvě a Estonsku se prezidenti nemohou schůzí vlády účastnit, nemají žádný vliv na vládní agendu, ani nemají právo hlasovat jako členové vlády. 87 Hlava žádného z baltských států nemůže samostatně vyhlásit celostátní referendum (s jistou výjimkou v případě prezidenta Lotyšské republiky), a všichni prezidenti jsou ústavou omezeni v možnosti rozpustit parlament. Ve všech třech baltských státech je možné prezidentské veto přehlasovat prostou většinou hlasů. Právo veta tak je v baltských státech považováno za slabé. Pokusy politologů najít souvislost mezi pravomocemi prezidentů baltských států a způsobem jejich volby jsou jen málo podložené. Pravomoci prezidentů jsou zakotvené v ústavách a nemají žádnou souvislost se způsobem volby. Výsledkem je, například, že lotyšský prezident, který je volen parlamentem, je vybaven relativně širokými pravomocemi, v porovnání např. s litevským prezidentem, který je volen ve všeobecných přímých volbách. Podobně by neměl být způsob volby spojován s politickým vlivem prezidenta. Zkušenosti s vývojem instituce prezidenta v baltských státech ukazují, že dokonce prezidenti volení stejným způsobem se liší ve svém faktickém vlivu. Rozsah a podoba prezidentských pravomocí nemá žádnou přímou souvislost se způsobem volby.

keywords: Baltic States; president; parliament; constitution; election; checks and balances system; veto right; referendum baltské státy; Pobaltí; prezident; parlament; volby; systém brzd a protiváh; dělba moci; právo veta; referendum

Creative Commons License
Presidents of the Baltic States in a comparative context: Elections and Powers is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

230 x 157 mm
periodicity: 4 x per year
print price: 65 czk
ISSN: 0323-0619
E-ISSN: 2336-6478

Download