Psychodiagnostika
Ondřej Bezdíček představuje novou ediční řadu Psychodiagnostika.
Co je cílem edice Psychodiagnostika?
Cílem edice Psychodiagnostika je poskytnout platformu pro vydávání různých psychologických metod (testových, dotazníkových a jiných) pro širokou odbornou veřejnost psychologů pod záštitou největší profesní organizace (Českomoravské psychologické společnosti). Ve zkratce je edice Psychodiagnostika otevřenou dílnou pro profesní psychology s ambicemi vytvořit či adekvátně standardizovat a validovat psychodiagnostický test. Naším záměrem bylo vydat metody, které jsou pro poskytování psychologického vyšetření nezbytné u dětí i dospělých, avšak na českém trhu s psychodiagnostickými metodami citelně chybí. Smyslem je dosáhnout úrovně psychologicky civilizovaného světa, protože metodická nouze pro některé typy vyšetření a vybrané klinické populace či diagnostické jednotky je např. v klinické neuropsychologii palčivá. Neméně důležitým úkolem této edice je reprezentovat moderní matematické a statistické trendy v analýze psychodiagnostických metod, rozvíjet znalosti o těchto metodách, ukazovat výsledky našeho primárního výzkumu ve srozumitelné a prakticky uchopitelné podobě pro odbornou veřejnost i v těch nejvzdálenějších psychologických poradnách a ambulancích Slezska, Moravy a Čech. Srozumitelným způsobem zařadíme do psychodiagnostiky moderní trendy psychologie založené na důkazech a transparentním vědeckém výzkumu těchto metod. Veškerou činnost chceme pěstovat v jasném legálním rámci, a zvyšovat tak povědomí uživatelů o autorském právu. Hodláme využít prvotřídních nakladatelských služeb i know-how Nakladatelství Karolinum při tvorbě materiální, elektronické i grafické podoby našich pomůcek. Naším ideálem je vytvořit materiály a metodiku pro vyšetření opomíjených diagnostických jednotek, např. kognitivních funkcí u dětí, neglektu, řeči, exekutivních funkcí, paměti, a mnoha dalších, aniž bychom zanedbávali tradiční okruhy, jakými jsou například vyšetření osobnosti.
Pro koho je určena?
Edice Psychodiagnostika je určena nejširší odborné psychologické, ale i logopedické, neurologické či psychiatrické obci, která se profesně věnuje psychodiagnostice v různých kontextech a aplikacích: neuropsychologické, klinicko-psychologické, rehabilitačně-neuropsychologické, dětské a školní i vokační, pracovně-psychologické, neuropsychiatrické, neurologické, forenzní, klinicko-výzkumné a dalším.
Pro uživatele zavedeme obdobný systém, jaký vytvořila Americká psychologická asociace (American Psychological Association). Úroveň A, která umožňuje si zakoupit a administrovat metodu i jiným profesím (nejen psychologům); úroveň B je již pouze pro psychology, ale není nezbytné, aby byli akreditováni v daném oboru, například v klinické psychologii, takže užití metody je vázané na příslušné profesní vzdělání v psychologii na magisterské úrovni; a úroveň C bude vázána na prokázání akreditovaného tréninku v dané metodě a její interpretaci při splnění podmínek předchozích.
Jak probíhá výběr titulů do edice?
Výběr titulů edice probíhá pod odborným dohledem ediční rady, již tvoří: Hynek Cígler, Hana Georgi, Hana Horáková, Stanislav Ježek, Alice Maulisová, Jiří Michalec, Marek Preiss, Filip Smolík, Lucie Viktorová. Metodu může k publikování navrhnout kdokoliv ze členů nebo s jeho souhlasem i každý profesní psycholog. Po vypracování rukopis prochází náročným schvalováním a řízením: musí být schválen ediční radou Univerzity Karlovy na jedné z jejích fakult, ale před tímto krokem je nutné, aby autoři nechali vypracovat minimálně dva posudky v recenzním řízení od renomovaných expertů na danou oblast a proběhlo úspěšné recenzní řízení. Teprve poté ediční rada může rukopis schválit. Při přípravě v Nakladatelství Karolinum probíhá finální ladění podoby rukopisu, naplnění autorských práv, příprava designu a fyzické podoby pomůcek ad.
Výběr titulů do edice může být ovlivněn řadou faktorů: potřebami diagnostické praxe, oblibou metody u psychologa-autora, mírou významu dané metody, dostupností autorských práv, grantovou podporou projektu a dalšími faktory.
Jaké další tituly se v edici připravují?
Připravujeme standardizovanou metodiku k vyšetření neglektu, test paměti na seznam slov, základní metodiky na psychomotorické tempo a zaměřenou pozornost. Více bych nechtěl prozrazovat, protože moje zkušenost s vlastníky autorských práv u licencovaných testů je hořká. Nikdy nemůžete vědět, zda jim jiný komerční zájem nezabrání povolit vydání metody na tak malém trhu, jako je český. Primárně tedy spoléháme na testy v režimu creativity commons či na kreativitu našich psychologů. V první řadě ale přípravu titulů ovlivňuje absence potřebných metod při vyšetření v nemocnicích či školách a dalších zařízeních. Důležité jsou tedy potřeby praxe, kdy pracujeme s našimi pacienty či klienty. Vidíme při tom, jak naléhavě jsou některé metody zapotřebí a jak významně mohou vhodné psychodiagnostické pomůcky přispět k poskytování na míru upravené, personalizované a psychometricky a diagnosticky kvalitně zajištěné psychologické praxe či rehabilitace.
Ondřej Bezdíček studoval pregraduálně na FF UK v Praze a Universität Leipzig psychologii, poté neurovědy na 1. LF UK, kde zakončil studium Ph.D. Postdoktorský trénink absolvoval v Centru klinických neurověd a na Neurologické klinice 1. LF UK. V roce 2016 založil s T. Nikolaiem Diamantovu neuropsychologickou laboratoř a roku 2018 obdržel od International Neuropsychological Society cenu INS EarlyCareer Award za vědecký přínos neuropsychologii. Základním tématem jeho výzkumu je kognitivní porucha u Parkinsonovy nemoci a neurovědní výzkum lidské paměti.
Tituly v edici:
Londýnská věž (ToL), Schalliceova verze ToL
Titul je v prodeji jako sada tří částí: manuálu k testu, sady diagnostických karet (předloh) a samotné diagnostické pomůcky ze dřeva, zabalené v malé krabičce.
Londýnská věž (Tower of London; ToL) je diagnostický test pro měření exekutivních funkcí. ToL vyvinul prof. T. Shallice v r. 1982 a sestává ze tří kolíků o různých délkách, tří koulí rozdílných barev (červené, zelené a modré) a sady diagnostických karet. Na každý z kolíků je možné nasadit omezený počet koulí. Úkolem vyšetřované osoby je z výchozího uspořádání koulí při omezeném počtu tahů sestavit uspořádání cílové, které proband vidí vytištěné na kartě. ToL se používá v klinické a experimentální neuropsychologii pro měření procesů plánování a řešení problémů, které bývají často poškozené u neurologických pacientů se zraněními frontálních laloků, jako jsou Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc, poruchy chování s hyperaktivitou, autismus, obsesivně-kompulzivní poruchy či psychotická onemocnění.
ToL je považován za paradigma měření plánování a za jedno ze základních měřítek exekutivních funkcí nezbytných pro kvalitní psychodiagnostiku. Přiložený manuál představuje pravidla administrace, instrukci, skórování, vyhodnocení spolu s normativními daty na české populaci pro podloženou interpretaci zjištěných výsledků u konkrétního pacienta. ToL je jedním ze základních testů určených pro psychology ve zdravotnictví a umožňuje přesnější popis míry a profilu kognitivního postižení.
Pražský Stroopův test (PST) je zkrácená verze Stroopova testu pro vyšetření kognitivní kontroly a inhibice podnětu v rámci vyšetření kognitivních schopností. Stroopův test patří mezi nejpoužívanější testy v klinické praxi zaměřené na hodnocení pozornostních a exekutivních funkcí. Cílem manuálu spolu s podnětovými archy je zpřístupnit PST v české verzi odborné veřejnosti klinických psychologů a neuropsychologů spolu s normativními daty na české populaci osob vyššího věku.
Záznamový list najdete lze.
Bostonský test pojmenování (BNT–2)
Bostonský test pojmenování (BNT) je obrázkový test pojmenování pro vyšetření fatických funkcí v rámci neuropsychologického a logopedického vyšetření. Je určen pro pacienty po cévní mozkové příhodě, s neurodegenerativními onemocněními i dalšími etiologiemi, které vedou k centrální poruše řeči. Cílem manuálu spolu s podnětovými i záznamovými archy je zpřístupnit BNT v české verzi odborné veřejnosti klinických neuropsychologů, psychologů, logopedů a afáziologů. Manuál obsahuje česká normativní data BNT pro plnou i zkrácenou variantu a informace o lokální jazykové adaptaci s popisem a vysvětlením možností použití u pacientů s poruchou pojmenování.
Česká adaptace: Ondřej Bezdíček, Anna Marie Rosická, Hana Georgi, Josef Mana, Miloslav Kopeček
Testovací sada obsahuje:
1) Soubor podnětových karet (obrázky)
2) Manuál a normativní data pro českou populaci
3) Záznamový arch – ke stažení zde