Knižní tipy na léto
Vydejte se s námi v létě do kláštera, na Arktidu nebo na námořní plavbu z Prahy! Naše redaktorky si pro Vás připravily šest tipů na četbu. Ať už letní čas trávíte na chalupě, v městském parku, pod stanem, nebo na písečné pláži, následující knihy nabízejí příběhy, které stojí za připomenutí.
Jan Royt: Klášter cisterciáků v Oseku
Doporučuje Lucie Zikmundová, redaktorka
Přemýšlíte, kam v létě vyrazit na výlet? Doporučuji Osek, městečko na úpatí Krušných hor, obklopené dubovými lesy a loukami plnými náprstníků. Může se pochlubit nejen mimořádně půvabnou krajinou, přírodním koupalištěm, restaurací a pivovarem, ale i dvěma významnými historickými památkami – zříceninou hradu Rýzmburk a cisterciáckým klášterem s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, který nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Historik umění Jan Royt ve své knize Klášter cisterciáků v Oseku shrnuje 800leté dějiny kláštera a zevrubně líčí jeho uměleckou výzdobu. Díky tomuto knižnímu průvodci nahlédneme i do prostor zatím veřejnosti nepřístupných, například do prelatury, klášterní knihovny či zahrad. Text doprovází více než 150 fotografií.
Eva Bobůrková: Muž Země. Rozhovor s Bedřichem Moldanem
Doporučuje Kamila Veselá, vedoucí redakce a garantka edice Environmentální texty
Bedřich Moldan, geochemik, publicista a politik, ale především přední český environmentalista v této knize rekapituluje svou profesní dráhu, hovoří o své rodině či o celoživotní inspiraci lesní moudrostí i křesťanskými filozofy. Rozhovor, v němž se závažná témata prolínají s úsměvnými historkami, vedla novinářka a popularizátorka vědy Eva Bobůrková. Pokud vás zajímají témata ekologie, životní prostředí, osobní inspirace nebo politika ochrany přírody, Muž Země nabízí vhled do toho, jak tyto oblasti propojuje jeden z jejich nejdůraznějších zastánců.
Lenka Krátká: Domovský přístav Praha. Československá námořní plavba v letech 1948 až 1989
Doporučuje Kamila Veselá, garantka edice Orální historie a soudobé dějiny
Spojení „československá“ a „námořní“ v podtitulu knihy může působit jako protimluv, přesto jde o fascinující kapitolu naší historie. Kniha, založená na rozsáhlém archivním výzkumu a rozhovorech s pamětníky, přináší ucelený pohled na vznik a fungování státního podniku Československá námořní plavba v letech 1948–1989. Vedle hospodářských a politických aspektů autorka věnuje značnou pozornost i osobnímu životu námořníků – jejich každodennosti, odloučení od rodin, zkušenostem s cestováním, emigrací či pašováním. Poutavě napsaný text dokreslují dobové fotografie.
Tomáš Jelínek: Počátky skautingu v českých zemích
Doporučuje Dita Křišťanová, redaktorka
Knihy o skautingu jsem se zpočátku trochu zalekla, přece jen do skauta jsem nikdy nechodila. Pan doktor Jelínek mě však svým textem přesvědčil o tom, že zkoumání tohoto hnutí je nesmírně zajímavá a poměrně neprozkoumaná oblast. Sám navíc zasloužilý skaut a dlouholetý pořadatel táborů objektivně zachycuje zrod skautského hnutí v českých zemích, detailně popisuje jednak organizace české, jednak německé či ukrajinské, ale také židovské nebo katolické. Vysvětluje, jak byly přejímány myšlenky Roberta Badena-Powella a Ernesta T. Setona. V knize je také vidět, jak mládežnické organizace vnímaly vlastenectví a propadaly nebo naopak odolávaly různým ideologiím, jako např. nacismu či komunismu. Nechybí ani dobové materiály a fotografie.
Kristina Spohrová, Daniel S. Hamilton, Jason C. Moyer (ed.): Arktida a světový řád
Doporučuje Alena Jirsová, redaktorka
Toužíte na chvíli uniknout letnímu žáru? Vydejte se prostřednictvím četby do mrazivých končin Arktidy. Kolektivní monografie Arktida a světový řád nabízí komplexní pohled na tento kontinent. Spojuje teoretiky i praktiky z celého světa – od Anchorage po Moskvu, od Nuuku po Hongkong – kteří analyzují politické, právní, ekonomické, sociální a environmentální výzvy Arktidy v kontextu globálního oteplování a proměnlivého světového řádu. Arktida – kdysi vzdálená a nepřístupná – měla po celá staletí pro světový řád jen okrajový význam. Dnes ale stojí v centru globálních změn. Je epicentrem klimatické krize a frontovou linií mezi geopolitickými, ekonomickými a vojenskými ambicemi a ochranou životního prostředí.
Vladislav Vančura: Rozmarné léto
Doporučuje Jana Dušek Pražáková, PR manažerka
Historické plovárny dýchají poetikou dávných časů. Pokud se vydáte na retro koupaliště například ve Mšeně u Mělníka nebo Dachova u Hořic, doporučuji přibalit si s sebou Rozmarné léto od Vladislava Vančury. Příběh o příhodách kouzelníka Arnoštka, krásné Anny, paní Kateřiny a především tří pánů v nejlepších letech, kteří v malém lázeňském městečku tráví bezstarostné chvíle, jsme vydali s originálními ilustracemi Jiřího Gruse a v typografické úpravě Zdeňka Zieglera. Brilantní dílo meziválečného modernismu Vás uhrane hravým vyprávěním, jazykovou obratností a metatextovostí. Vydali jsme i v anglickém, francouzském či italském překladu.