HISTORICKÁ SOCIOLOGIE
HISTORICKÁ SOCIOLOGIE

Interdisciplinary journal focusing primarily on sociological, political science and historical perspectives on the issue of long-term social processes and trends, modernization, globalization tendency and impacts.

The journal creates a broader platform for researches in the historical social sciences. Epistemological field is not strictly bounded, it is also meant to overlap with civilizationalism, cultural sociology and other related fields.

Historical Sociology is Open Access Journal and all published papers are available in the archive section. Open access journal means that all content is freely available without charge to the user or institution. Users are allowed to read, download, copy, distribute, print, search, or link to the full texts of the articles in this journal without asking prior permission from the publisher or the author.

Published by Charles University in Prague, Karolinum Press, cooperated with Faculty of Humanities, Charles University in Prague.

Reviewed scientific journal issued twice a year (in June and December).

The journal is abstracted and indexed in CEEOL, CEJSH, DOAJ, EBSCO, Emerging Sources Citation Index, ERIH PLUS, OAJI, recensio.net, Scopus, SSOAR, Ulrichsweb.

The journal is archived in Portico.

HISTORICKÁ SOCIOLOGIE, Vol 3 No 1 (2011), 111–118

Svět Magnuna. Esej o bláznivých rajčatech a čekání na revoluci ve Vítězné Káhiře

[The World of Magnuna. Essay on Crazy Tomatoes and Waiting for a Revolt in Cairo Victorious]

Václav Cílek

DOI: https://doi.org/10.14712/23363525.2017.110
published online: 17. 10. 2017

abstract

Počátkem listopadu 2010 konečně spadla cena rajčat v Káhiře na přijatelné tři egyptské libry (asi 10 Kč) za kilo. Ještě týden před tím dosahovala cena kolem 10–12 liber a místní vzpomínali na celkem nedávnou dobu, kdy na předměstí Káhiry šlo koupit za libru tři kila rajčat. V podstatě se dá říct, že během tří let byl rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší cenou rajčat zhruba třicetinásobný. Je to asi jako kdybychom v Čechách jednou zaplatili za bochník chleba dvacet korun a podruhé šest set. Proto se pro rajčata ujala přezdívka „magnuna“, což znamená „blázni“. Něco podobného se stalo před pár měsíci s plynem. Běžný člověk vaří na plynu. Elektřina není zavedena všude a dřevo je drahé. Navíc i na obyčejných prknech naleznete švédská razítka, v horším případě nejprve českou cedulku země původu a pak švédský exportní štempl. Kus Šumavy tak máme i v Egyptě. Plyn byl subvencovaný státem, ale stát špatně platil arabským exportérům z okolních zemí a tak mu plyn prostě přestali dodávat, protože viděli, že Egypťané se placením nechtějí zabývat. Ceny nejprve stouply na desetinásobek a pak plyn došel, anebo byl na černém trhu za nehorázné ceny. Miliony nejchudších lidí přestaly na několik týdnů připravovat teplé pokrmy.

230 x 157 mm
periodicity: 2 x per year
print price: 120 czk
ISSN: 1804-0616
E-ISSN: 2336-3525

Download