Event calendar

wednesday, 14. 09. 2022 od 19:00, Kampus Hybernská – Čítárna

HYB4 Čítárna: Sto let jedné židovské rodiny na českém venkově

Knihu Sto let jedné židovské rodiny na českém venkově představila její editorka Kateřina Čapková, ukázky přečetla Věra Koubová. Během večera posluchače přes Zoom pozdravila paní Vilma Iggersová, která na jaře oslavila 101. narozeniny.

Literární večery v dramaturgii redakce revue Prostor v Čítárně HYB4 jsou realizovány s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury a Státního fondu kultury ČR.

Trojice egodokumentů zachycuje osudy tří generací jedné rodiny. V první části vzpomíná Adolf Ornstein na život své rodiny na Vysočině v druhé polovině 19. století. Text vznikl jen několik let před jeho deportací do Terezína, kde zahynul. Vzpomínky stoleté historičky Vilmy Abeles Iggersové v druhé části knihy zachycují její dětství a dospívání v Horšovském Týně, odkud v roce 1938 celá rodina odešla do kanadského exilu. Třetí část obsahuje jedinečnou korespondenci jejího otce Karla Abelese z let 1946–1952, který si dopisoval s bývalými německými sousedy, po válce vyhnanými do Bavorska. V knize je přetištěno více než padesát fotografií z rodinného archivu a další dokumenty. Je unikátním dokladem česko-německo-židovského soužití na českém venkově i silným svědectvím o ztrátě a nalézání domova.

photographer: Adriána Vančová, revue Prostor

photo gallery